کنترل کننده های صنعتی برنامه پذیر (PLC) در اتوماسیون صنعتی نقشی انکاناپذیر دارند. وظیفه کنترل اجرای فرآیندهای اتوماسیون بر عهده plc ها گذاشته شده است. Mini PLC ها برای اتوماسیون پروژه های کوچک استفاده می شوند. لوگو 8 زیمنس از جمله کنترل کننده های کوچک بسیار پرکاربرد است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت پایین، قابلیت استفاده به صورت ماژولار و انعطاف پذیری بالا، این کنترل کننده را به یک انتخاب ایده آل برای پروژه های کوچک تبدیل می کند. در این مقاله به بررسی مشخصات لوگو 8 زیمنس می پردازیم.  

مروری بر لوگو 8 زیمنس

لوگو 8 در اتوماسیون پروژه های سطح کوچک تا متوسط کاربرد دارد. ابعاد جمع وجور آن سبب می شود فضای کمی را در تابلو اشغال کند. فرآیند برنامه نویسی و کنترل آن به لطف رابط کاربری عالی بسیار ساده است. از جمله کاربردهای لوگو 8 زیمنس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل گلخانه ها و مزارع کشاورزی
 • خانه های هوشمند
 • سیستم های گرمایش و سرمایش
 • صنعت دام و طیور
 • کنترل عملکرد آسانسور
 • استفاده در پروژه های کنترل دما
 • پروژه های کنترل روشنایی و….

مشخصات لوگو 8 زیمنس

اگر بخواهید برای یک پروژه اتوماسیون صنعتی کنترل کننده انتخاب کنید، برخی پارامترهای کلیدی را باید در نظر بگیرید. ابتدا نیازسنجی دقیق پروژه انجام می شود. پارامترهایی از جمله تعداد ورودی و خروجی مورد نیاز، حجم برنامه و نحوه ارتباط با سایر بخش ها و قابلیت های اضافی کنترل کننده در این بخش ارزیابی می شوند.

پس از تعیین نیازهای پروژه، اقدام به انتخاب کنترل کننده می شود. با مقایسه نیازهای پروژه و مشخصات لوگو 8 زیمنس که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم، تعیین کنید که این کنترل کننده برای کاربرد مورد نظر شما مناسب است یا خیر. پارامترهای مختلف مربوط با این plc را در ادامه از نظر می گذرانیم.

ماژول CPU لوگو 8 زیمنس

لوگو 8 زیمنس یک کنترل کننده صنعتی ماژولار است. اصلی ترین بخش این کنترل کننده CPU یا پردازنده است. از وظایف این ماژول می توان به

 • کنترل فرآیند
 • انجام محاسبات
 • صدور فرمان های لازم در زمان مناسب

اطلاعات و داده های مورد نیاز از طریق ورودی ها به پردازنده می رسد. پردازنده داده ها را پردازش کرده و با توجه به با توجه به منطق تعیین شده برای آن، اقدام به تغییر وضعیت خروجی ها و … می کند. پردازنده لوگو 8 را می توان براساس کلاس ولتاژی و ظاهر ماژول دسته بندی کرد. تنوع پردازنده ها از جمله مشخصات لوگو 8 زیمنس است.

ماژول لوگو 8

پردازنده لوگو 8 به دو گروه دارای صفحه نمایش(LOGO! basic)  و فاقد صفحه نمایش (LOGO! Pure) تقسیم می شود. پردازنده دارای صفحه نمایش، امکان کنترل و نمایش پارامترها به صورت محلی را به کاربر می دهد. برخی تنظیمات را نیز می توان به کمک کلیدهای موجود روی آن انجام داد.

ماژول پردازنده لوگو 8

پردازنده های لوگو 8 از نظر کلاس ولتاژی در گروه های زیر دسته بندی می شوند:

 • ولتاژ تغذیه کوچک تر یا برابر 24 ولت شامل 12VDC /24VDC /24VAC
 • ولتاژ تغذیه بزرگتر از 24 ولت شامل 115VDC/VAC 230VAC/VAC

حافظه در مشخصات لوگو 8 زیمنس

ذخیره برنامه، داده و فرآیند اجرای برنامه در کنترل کننده صنعتی به حافظه نیاز دارد. داده های مورد نیاز پردازشگر از حافظه فراخوانی می شوند. حافظه داخلی لوگو 8 زیمنس، حداکثر 400 کیلوبایت گنجایش دارد. این حجم حافظه امکان اجرای حداکثر 400 بلوک برنامه را فراهم می کند. اما از جمله مشخصات لوگو 8 زیمنس پشتیبانی از کارت حافظه micro SD است.

حافظه جانبی برای انتقال برنامه و سایر اطلاعات از کامپیوتر به لوگو 8 یا بین پردازنده های مختلف لوگو 8 استفاده می شود. پشتیبان گیری از برنامه و استفاده به عنوان data logger از دیگر کاربردهای کارت حافظه لوگو 8 است. 

ورودی و خروجی (I/O)  

تعداد ورودی / خروجی کنترل کننده صنعتی از جمله پارامترهای بسیار مهم در انتخاب آن است. برقرای ارتباط PLC با محیط اطراف از طریق ورودی و خروجی انجام می شود. ورودی و خروجی های لوگو 8 به دو گروه دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

ورودی های لوگو 8 (Input)

داده های (آنالوگ و دیجیتال) محیطی برای انجام فرآیندهای بعدی از طریق ورودی به پردازشگر منتقل می شوند. سیگنال های الکتریکی ب هصورت کلی به دو گروه آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. داده های آنالوگ پیوسته هستند و بین ماکزیمم و مینیمم در هر لحظه یک مقدار را اختیار می کنند. خروجی سنسور دما نمونه ای از داده آنالوگ است.

برخی از داده ها تنها دو وضعیت صفر و یک دارند. این داده ها گسسته یا دیجیتال هستند. وضعیت قطع و وصل یک کلید نمونه ای از داده دیجیتال است. لوگو 8 هر دو نوع داده آنالوگ و دیجیتال را در ورودی دریافت می کند.

از جمله مشخصات لوگو 8 زیمنس می توان به 8 ترمینال ورودی دیجیتال روی پردازنده مرکزی اشاره کرد. این پایه ها با نمادI1  تا I8  مشخص می شوند. این ورودی ها به صورت پیشفرض دیجیتال هستند، اما در صورت نیاز می توان به صورت نرم افزاری پایه های I1,I2 ,I7,I8 را به ورودی آنالوگ تبدیل کرد.

خروجی های لوگو 8 (Output)

پردازنده به وسیله ترمینال خروجی وضعیت عملگر هایی مانند موتور ، کنتاکتور ، لامپ و…  را کنترل می کند. خروجی های لوگو 8 دو نوع دیجیتال و آنالوگ دارند. 4 ترمینال خروجی دیجیتال Q1،Q2،Q3وQ4 روی ماژول اصلی لوگو 8 در نظر گرفته شده است. اگر نیاز به خروجی آنالوگ دارید، باید از ماژول های افزایشی استفاده کنید.

در یک دسته بندی دیگر خروجی های لوگو به دو نوع رله ای و ترانزیستوری تقسیم می شوند. ذکر این نکته ضروری است که هر کدام از پردازنده های لوگو 8 تنها یکی از انواع خروجی رله ای یا ترانزیستوری را دارند. در هنگام انتخاب CPU متناسب با نیاز پروژه نسبت به انتخاب نوع خروجی اقدام کنید.

ارتباط از راه دور

امکان دسترسی از راه دور، خیال شما را از عملکرد دقیق سیستم و نظارت آنلاین بر روند اجرای فرآیندها راحت می کند. لوگو 8 زیمنس با ارتباط وای فای و پورت اترنت با وب سرور زیمنس ارتباط برقرار می کند.

با این قابلیت قادر خواهید بود روند اجرای برنامه را به صورت لحظه ای کنترل کنید. علاوه بر این دریافت سیگنال های خطا و اعمال تغییرات در برنامه از راه دور امکان پذیر است. ارتباط راه دور از جمله مشخصات لوگو 8 زیمنس است که در اغلب نمونه های مشابه وجود ندارد.

ماژول های افزایشی  لوگو 8

لوگو 8  را می توان به کمک ماژول های افزایشی مختلف توسع داد. ماژول های توسعه لوگو 8 انواع مختلفی دارند. توسعه پذیری لوگو 8 زیمنس این امکان را به کاربر می دهد تا سیستم را برای رفع نیازهای اتوماسیون خاص سفارشی کند. استفاده از این ماژول ها سبب افزایش راندمان، کاهش زمان خرابی و هزینه های تعمیر و نگهداری می شود. موارد زیر مثال هایی از کاربرد ماژول های توسعه لوگو 8 هستند:

 • تعداد ورودی مورد نیاز بیشتر از 8 عدد است
 • تعداد خروجی مورد نیاز بیش از 4 خروجی دیجیتال پیش فرض لوگو8 زیمنس است
 • نیاز به دسترسی از راه دور به سیستم از طریق یا اینترنت داریم

ماژول های توسعه لوگو 8 در 3 گروه دیجیتال ، آنالوگ و ارتباطی دسته بندی می شوند.

ماژول توسعه دیجیتال

ماژول های توسعه دیجیتال تعداد ورودی لوگو 8 را تا 24 و تعداد خروجی را تا 20 عدد ارتقا می دهند. ماژول های دیجیتال لوگو 8 عبارتند از:

 • LOGO! DM8 : دارای 4 پایه ورودی و 4 پایه خروجی دیجیتال است
 • LOGO! DM16  : دارای 8 پایه ورودی و 8 پایه خروجی دیجیتال است

ماژول توسعه دیجیتال لوگو 8

ماژول توسعه آنالوگ

این ماژول تعداد ورودی و خروجی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس را تا 8 مورد افزایش می دهد. ماژول های آنالوگ لوگو 8 عبارتند از:

 • LOGO AM2 : دارای 2 پایه ورودی آنالوگ
 • LOGO AM2 RTD: 2 پایه ورودی آنالوگ جهت اتصال سنسور های دما
 • LOGO AM2 AQ: دارای 2 پایه خروجی آنالوگ

ماژول های ارتباطی

ارتباط بخش های مختلف اتوماسیون صنعتی با یکدیگر، به کمک پروتکل های ارتباطی استاندارد انجام می شود. ماژول های ارتباطی مختلفی برای لوگو 8 معرفی شده که هر کدام از یک پروتکل استاندارد پشتیبانی می کنند. مهمترین ماژول های ارتباطی لوگو 8 عبارتند از:

 • LOGO CMR (ماژول ارتباط رادیویی): این ماژول امکان ارسال پیامک، اتصال به اینترنت و دسترسی به موقعیت مکانی را امکان پذیر می کند.
 • LOGO CSM (ماژول شبکه اترنت): این ماژول دارای 4 پورت اترنت است و امکان ایجاد شبکه محلی را فراهم می آورد.
 • LOGO CMK2000 (ماژول خانه هوشمند): قابلیت ارتباط از طریق پروتکل KNX را فراهم می کند.

ماژول های ارتباطی لوگو 8

سخن پایانی

ابعاد کوچک، قیمت اقتصادی، برنامه نویسی راحت، انعطاف پذیری و قابلیت توسعه از جمله مشخصات لوگو 8 زیمنس است که آن را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند. این کنترل کننده صنعتی به دلیل قابلیت های گسترده و قیمت مقرون به صرفه یک گزینه ایده آل برای پروژه های کوچک تا متوسط است. بررسی مشخصات لوگو 8 قبل از اقدام به خرید، کمک می کند متناسب با نیاز پروژه اقدام به خرید کنید.