قابلیت های لوگو 8

زیمنس به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان کنترل کننده های منطقی، لوگو 8 را با امکانات محدود تر و قیمت مناسب تر طراحی کرد تا فرآیند های صنعتی با پیچیدگی کم و متوسط هم بتوانند از قابلیت های منحصر به فرد کنترل کننده های منطقی این برند بهره مند شوند.

لوگو 8 زیمنس در خانواده محصولات صنعتی به عنوان Mini PLC شناخته می شود. منظور از مفهوم کوچک بودن برای یک کنترل کننده منطقی به معنای محدود تر بودن در امکانات و قابلیت هادر مقایسه با سایر PLCها مثلا سری  1200 زیمنس است.

اما بیشترین سهم از بازار متعلق به صنایع کوچک و متوسط است و این یعنی لوگو 8 زیمنس هوشمندانه برای بیشترین طیف از مشتریان اتوماسیون صنعتی طراحی شده است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم با قابلیت های لوگو 8 زیمنس آشنا شویم.

PLC LOGO!8 زیمنس

لوگو! 8 زیمنس یک کنترل کننده منطقی جمع و جور و ماژولار است که برای اتوماسیون صنعتی در سطح کوچک و متوسط طراحی شده است. اما قابلیت های لوگو 8 زیمنس امکان ادغام کردن آن را با سیستم های اتوماسیون پیچیده تر فراهم آورده است. امان استفاده از وب سرور و از طریق اینترنت داده ها،‌ با قابلیت های بالای پردازنده آن در محاسبات و اجرای دستورالعمل امکان مدیریت همه جانبه انواع ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ را در این PLC فراهم آورده است. 

قابلیت های لوگو 8 زیمنس 

قدرت پردازش بالا

بخش پردازنده لوگو 8 به عنوان اصلی ترین واحد شناخته می شود. قابلیت های لوگو 8 زیمنس تا حد بسیار بالایی به قدرت پردازش آن وابسته است. سرعت بالا در پدازش داده های ورودی و اجرای دستور العمل ها، صدور فرمان های خروجی در کثری از ثانیه منجر به بهبود عملکرد کلی سیستم شده است.

یکی دیگر از قابلیت های لوگو 8 زیمنس در رابطه با پردازنده قابلیت کنترل و نظارت همزمان چند ورودی است. این قابلیت امکان مدیریت برنامه های پیچیده تر را فراهم آورده است. علاوه بر این ماژول های پردازنده لوگو 8 در دو نوع استاندارد و SIPLUS عرضه می شوند. قابلیت های لوگو 8 زیمنس سری SIPLUS  مناسب کار در شرایط سخت با دمای بالا و در حضور گرد و غبار بهینه شده است.

نوع تغذیه

به لحاظ نحوه تغذیه پردازنده های لوگو 8 در سه سری 24RCE ، 24CE و 230RCE  می شوند. سری های 24RCE ، 24CE در کنار ماژول پردازنده به به ماژول منبع تغذیه خارجی نیاز دارد. اما سری 230RCE با ولتاژ 115 و 230 ولت AC تغذیه می شود و نیازی به منبع تغدیه خارجی ندارد.

تنوع در نوع تغذیه ماژول پردازنده یکی از قابلیت های لوگو 8 زیمنس است که دست کاربر را در انتخاب بر اساس نیاز خود باز می گذارد.

آشنایی با قابلیت های لوگو 8 زیمنس

ورودی و خروجی

سنسور ها در یک فرآیند اتوماسیون داده های مورد نیاز پردازنده را از طریق پورت های ورودی تامین می کنند و دستورات لازم از طریق خروجی به اکچویتر یا عملگر ها صادر می شود. از جمله مهمترین قابلیت های لوگو 8 زیمنس، تنوع ورودی و خروجی در آن است.  لوگو 8 قادر است 20 ورودی و 20 خروجی دیجیتال و همچنین 8 ورودی و 8 خروجی آنالوگ را به صورت همزمان کنترل و مدیریت کند.

به صورت پیش فرض لوگو 8 دارای 8 ورودی دیجیتال بر روی ماژول اصلی است و حداکثر 16 ورودی دیجیتال دیگر با استفاده از کارت های جانبی امکان اضافه شدن به آن را دارد.  همچنین ماژول اصلی لوگو 8  دارای 4 ورودی آنالوگ است که امکان اضافه کردن 4 ورودی آنالوگ دیگر به این تعداد وجود دارد.  لوگو 8 تنها دارای 4 خروجی دیجیتال است و اگر نیاز به استفاده از خروجی های آنالوگ دارید باید به سراغ لوازم جانبی این پردازنده بروید.

همانطور که گفته شد لوگو 8 زیمنس دارای انواع ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال است علاوه بر این مجهز به سنسورهای دما و رطوبت و خروجی های پالسی می باشد. به عنوان مثال در زمان استفاده از لوگو 8 در خانه های هوشمند داده هایی مانند دما، رطوبت محیط را می تواند اندازه گیری کند و علاوه بر آن عملیات پردازش داده ها مانند میانگین گیری و یا فیلتر کردن سیگنال را نیز می تواند انجام دهد. به این معنا که اگر چندین سنسور دما و یا رطوبت در نقاط مختلفی از یک فضا نصب باشد با معدل گیری از مقادیر آن می توان فرمان لازم جهت بالا بردن دور فن و یا خاموش کردن آن را صادر کند.

برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی تنها راه ارتباط کاربر با کنترل کننده منطقی است. یکی از قابلیت های لوگو 8 زیمنس ایجاد فضای مناسب برای برنامه نویسی هرچه ساده تر و سریع تر است.

رابط برنامه نویسی کاربر پسند، امکان ایجاد برنامه با قابلیت کشیدن و رها کردن، استفاده از برنامه های آماده در فاض اینترنت، امکان تصحیح و تغییر برنامه از طریق نمایش از قابلیت های منحصر به فرد لوگو 8 در زمینه برنامه نویسی است.

 کد نویسی لوگو 8 از طریق نرم افزار  Logo Soft Comfort در سیستم عامل ویندوز و یا با استفاده از اپلیکیشن Logo App  امکان پذیر است. این اپلیکیشن برای دستگاه های iOS و Android در دسترس می باشد.

پروتکل های ارتباطی

 LOGO! 8توانایی بالایی در ارتباط با دستگاه ها و پروتکل های مختلف دارد و این یکی از مهمترین  قابلیت های لوگو 8 زیمنس است. امکان اتصال به HMI،  رایانه و تلفن های هوشمند امکان ارتباط با لوگو 8 از هر فاصله ای را از طریق دستگاه های مختلف فراهم آورده است.

لوگو 8

علاوه بر ارتباط از طریق وب سرور و اینترنت امکان برقراری اتصال از طریق اترنت و مدباس به صورت پیش فرض در این پردازنده فراهم شده است. همچنین پروتکل های ارتباطی زیر به آن افزوده می شود:

  • KNX
  • OPC UA
  • SNMP

تنوع پروتکل های ارتباطی یکی از قابلیت های لوگو 8 زیمنس است که آن را قادر می سازد با طیف گسترده ای از شبکه ها و تجهیزات ارتباط برقرار کند. ماژولار بودن پردازنده اصلی لوگو 8 امکان استفاده از تجهیزات جانبی و ماژول های توسعه ای ارتباطی را برای کاربر فراهم می آورد.

سرعت در عیب یابی و تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از قابلیت های لوگو8 زیمنس سرعت در عیب یابی و تعمیر و نگهداری تجهیزات است. آلارم ها و هشدار دهنده های بصری این تجهیز به اپراتور این امکان را می دهد در کوتاه ترین زمان ممکن خطا را شناسایی کند. با توجه به ماژولار بودن تجهیزات زیمنس امکان جدا کردن قطعه معیوب و تعمیر آن فراهم شده است. ضمن اینکه در طراحی برد های داخلی نیز سعی شده با طبقه بندی اجزا فرآیند تعمیر و عیب یابی ساده و سریعتر انجام شود.

امکان ادغام با  اینترنت اشیا

یکی از قابلیت های مهمی که در ورژن های جدید پی ال سی Logo 8 در نظر گرفته شده است امکان ادغام با اینترنت اشیا (IoT)  است. پردازنده لوگو 8 با اتصال به دستگاه های اینترنت اشیا و بستر های انتقال داده ابری، تجزیه و تحلیل پیشرفته  و تبادل داده را امکان پذیر می کند. این قابلیت افق های جدیدی را در اتوماسیون پیشرفته، تخصیص بهینه منابع و تصمیم گیری مبتنی بر داده باز می کند.

اتصال به اینترنت

 امکان اتصال به اینترنت یکی از مهم ترین قابلیت های لوگو 8 زیمنس است. با استفاده از این امکان شرایط نظارت و. کنترل از راه دور بر فرآیند برای مدیریت فراهم می شود. با فعال کردن آلارم ها و هشدار ها در هر کجا می توانید بر سیستم نظارت داشته باشید . این کار باعث کاهش هزینه های و صرفه جویی در زمان می شود. به لوگو 8 از راه دور به کمک وب سرور زیمنس و یا از طریق VPN (شبکه خصوصی مجازی) می توان دسترسی داشت.