اتصال سنسور دما pt100 به لوگو

برای اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 بصورت دو سیم، سه سیم و چهار سیم، این مقاله را برای شما آماده کرده ایم مطالعه فرمایید. این مطلب در فروم رسمی زیمنس بیان شده که می توانید برای مطالعه آن به سایت زیمنس مراجعه نمایید.

برای این کار ابتدا باید یک ماژول آنالوگ با کد فنی 6ED1055-1MD00-0BA2 تهیه نمایید که برای این کار می توانید از فروشگاه پناپ کالا خرید خود را انجام دهید. در صورتیکه محصول در حالت استعلام تلفنی قرار داشت با تماس با همکاران ما از طریق تلفن و یا شبکه های اجتماعی از آخرین قیمت آن مطلع خواهید شد.

ماژول  AM2 RTDبرای سنجش خروجی سنسور های  PT100و PT1000  طراحی شده است. این ماژول برای پردازش مقدار مقاومت در محدوده 50- تا 200 درجه سانتیگراد ساخته شده است. بهتر است بدانید که به هر ماژول دو PT را می توان متصل کرد. همچنین یک لوگو! ماژول پایه می تواند حداکثر 8 ورودی آنالوگ را مدیریت کند. اگر می خواهید 16 عدد سنسور RTD  را پردازش کنید، حداقل به 2 LOGO! و 8 عدد از ماژول  AM2 RTDنیاز دارید. یا می توانید از مالتی پلکسر آنالوگ خارجی استفاده کنید. برای سایر سنسورهای دما باید از مبدل های خارجی با خروجی 0-10 ولت (یا 0 / 4-20 میلی آمپر) استفاده کنید و به تعداد متناظری از ماژول های آنالوگ AM2  نیاز دارید.

اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 به صورت دو سیمه

به طوریکه در شکل زیر می بینید می توانید سنسور های RTD را به ماژول آنالوگ لوگو 8 وصل کنید. با این نوع اتصال، نمی توان خطای اندازه گیری مقاومت اهمی مدار (سیم ها و اتصالات) را در کنار مقاومت خود سنسور تصحیح کرد. شما در این حالت باید یک جامپر (اتصال کوتاه) بین ترمینال‌های  U1- و IC1   ایجاد کنید.

اتصال سنسور دما به لوگو 8 به صورت دو سیمه

اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 به صورت سه سیمه

بدلیل نحوه سیم بندی که داخل شکل می بینید مقاومت ناشی از مدار و سیم های رابط، جبران می گردد و مقدار آن نیز در اندازه گیری محاسبه می شود. بطور خلاصه در این شیوه اتصال، ما خطای ناشی از سیم های وصل کننده سنسور به ماژول آنالوگ را نداریم. اما بخاطر دقت در جبران سازی مقاومت، سیم هایی که از سنسور به ماژول کشیده شده اند باید طول و سطح مقطع یکسانی داشته باشند تا در نتیجه مقاومت یکسانی نیز داشته باشند. در این حالت مقدار مقاومت سیم سوم را به عنوان ملاک در نظر گرفته و دو برابر آن از مجموع مقاومت، کسر می شود.

اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 سه سیمه

اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 به صورت چهار سیمه

برای اتصال سنسور به ماژول آنالوگ در این حالت مطابق حالت سه سیم عمل می کنیم با این تفاوت که اتصال چهارم سنسور دما (pt100) باز خواهد بود.

اتصال سنسور دما pt100 به لوگو 8 چهار سیمه

تشخیص سیم های سنسور pt100

برای تشخیص سرهای مختلف یک سنسور دما (pt100)  می توان از مولتی متر یا دیتاشیت سنسور استفاده کرد. در صورتیکه استفاده از مولتی متر مطابق شکل زیر، چنانچه میزان مقاومت بین دو سر سیم 100 اهم باشد، نشان می دهد که یک سر سیم مورد نظر ورودی و سر دیگر آن خروجی است. و اما چنانچه مقاومت اندازه گیری شده کم (در حد صفر) باشد، نشان دهنده این است که دو سر سیم ورودی و یا دو سر سیم خروجی هستند.

تشخیص سیم های سنسور pt100

نوسان مقادیر دریافتی ماژول آنالوگ لوگو AM2

اگر اطلاعات دریافتی از سنسور به ماژول دارای نوسان زیادی است احتمال بسیار بالا بدلیل شیلدار دار نبودن کابل های متصل کننده سنسور به ماژول لوگو 8 است.

برای جلوگیری از نوسان مقادیر آنالوگ هنگام استفاده از ماژول AM2/AM2 PT100، روش زیر را توصیه می کنیم:

فقط از خطوط حسگر محافظ استفاده کنید.

کابل سنسور را تا حد امکان کوتاه نگه دارید.

طول کابل سنسور نباید بیش از 10 متر باشد.

محافظ کابل سنسور را فقط از یک طرف و فقط به ترمینال PE ماژول AM2ببندید.

اتصال زمین منبع تغذیه سنسور را به ترمینال PE ماژول وصل کنید.

نوسان مقادیر دریافتی ماژول آنالوگ لوگو AM2

چند تذکر مهم :

از بکار بردن ماژول AM2/AM2 PT100  روی منبع تغذیه غیر زمین شده (شناور) خودداری کنید.

اگر با این وجود از ماژول AM2/AM2 PT100 روی منبع تغذیه غیر زمین شده استفاده می کنید، خروجی منفی/خروجی زمین منبع تغذیه را به محافظ کابل کابل اندازه گیری دماسنج مقاومتی وصل کنید.

خروجی منفی،خروجی زمین منبع تغذیه